13 Aralık 2011 Salı

Sally Hansen Tırnak Bakımı / Sally Hansen Cuticle and Nail Care

Please scroll down to read in English

Merhaba herkese, bugün çok geç yazıyorum kusura bakmayın. Sally Hansen'dan bu ürünleri 2 hafta önce almıştım. 3-4 kez kullandım. Kırmızı oje sürmekten tırnaklarım biraz havasız kaldı ve asetondan dolayı matlaştı. Kütikül yumaşıtıcısı çok etkili ancak uygulama kısmı biraz zahmetli geldi bana. Yine de 5-6 günde 1 uygulandığında tırnak kenarlarını yumuşatıp, tırnak yüzeyini biraz da olsa pürüzsüzleştiriyor. Ambalajında düzenli kullanımdan sonra tırnakları nemlendireceği yazıyor. Ve tabi gündüz ve akşm kullanın diyor üzerinde. Günde 2 kez kullanmam tabi ama 3-4 günde 1 kullanmayı planlıyorum. İşte o zaman yoğun nemlendirme etkisini hissedeceğimi ümit ediyorum.

Cila ise gerçekten çok parlatıyor. Oje sürmeden önce kullanıyorum. İşte o zaman pürüzsüzleşen tırnak üzerine ojemi sürüyorum. O açıdan ürünü beğendim. Tabi güzel özelliklerden biri de tırnakların üzerindeki sarılıkları örtüyor. Bu ürünü tuttum yani.

Photobucket
Photobucket
Photobucket


Healthy Cuticles Now!


I got this 2 weeks ago and has used 3-4 times. I think this is a good product to make nails smoother however its application is messy. My nails were looking so matte because of excessive use of acetone. I was using red nails for a while (2 months) which caused my nails look matte and yellow with ridges. This product really helped me to smooth nails.
They suggest tu use day and night or as required.

Nourishes and helps restore dry nails and cuticles. Exclusive Bio-Active Vita-Soy Complex penetrates with essential nutrients for healthy nails and cuticles. Moisturizes and nourishes cuticles with Aloe. Nourishing anti-oxidant vitamins A, C, E and Pro-Vitamin B5 promote strong, healthy nail growth. Moisturizing Aloe conditions for visibly smoother, healthy cuticles and stronger nails.

Insta-Brite Nail Whitener

I loved this polish. It instantly makes my nails look bright and takes yellow away. Besides, if you apply this brightener as a base nail polish looks almost perfect and flawless (no ridges).

I applied one coat and let them dry. Then I applied nail polish. I also used this brightening as a top coat to make nails more radiant.
Pin It

0 çok değerli yorum:

Blog Widget by LinkWithin